Dekorace do bytu – Stabilizovaná rostliny

Dekorace do bytu – Stabilizovaná rostliny

Ikebana_(Madrid)_(4651250372)
Autor: Jean-Pierre Dalbéra

Pravé, umělé, nebo stabilizované?

Chcete si pořídit dekorace do bytu? Nemůžete doma z nějakého důvodu, pěstovat živé rostliny, nebo květiny. Myslíte si, že ty umělé, pro Vás nejsou to pravé. Je tu ještě další varianta a to jsou stabilizované rostliny.

Jsou konzervované speciálním roztokem s glycerinem, do něhož jsou ponořeny, ten pak v průběhu až sedmi dnů nahradí mízu rostliny. Tímto speciálním postupem, se zachová většina vlastností rostliny, ovšem přijdou o svoji vůni. Roztoky do nichž se rostliny a květiny ponořují, se přibarvují potravinářskými barvami. Po té jsou odstíny jejich květů sytější, ale co je z designérského hlediska podstatnější, může se barva květu změnit. Například růže může mít černý květ.

 

Údržba, ano či ne?

Obdobně jako u umělých květin, tyto stabilizované rostliny a dekorace do bytu z nich vyrobené, nevyžadují žádnou péči. Naprosto nežádoucí, je kontakt z vodou, nejen že květiny nesmíte zalévat a omývat, ale dávejte si pozor i v případě že je chcete jen otřít vlhkým hadříkem. Voda by naředila roztok, kterým je dekorace napuštěna a rostlina by se nenávratně poškodila. Proto pokud chcete rostlinu zbavit prachu, použijte fén, ale jen se studeným ofukem. Dalším aspektem, který je nutno mít na mysli je, že tyto dekorace nesmíte umisťovat na plochy ošetřené laky, nebo oleji.

still-life-175979_640Životnost správně ošetřovaných dekorací ze stabilizovaných rostlin je u květin dva až pět let, u kapradin a trav pět až deset let a u stromů deset až patnáct let. Pro to, aby vám rostliny takto dlouho vydržely, je potřeba dodržovat několik zásad. Jednou z hlavních je neumisťovat je na místo s přímím slunečním zářením a ani příliš blízko, ke zdroji světla a tepla. Ideální teplota, pro jejich dlouhou životnost, je mezi 5 – 30°C.
Některé rostliny jsou pro stabilizaci vhodnější, jiné méně. Proto jsou některé prodávány jen z krátkými stonky. Z dlouhými jsou na trhu pouze růže a hortenzie.
Při aranžování dekorací z těchto speciálně upravených květin, je potřeba si dávat pozor, na kombinaci světlých a tmavých odstínů, mohou totiž pouštět. Pro floristy, k tvorbě bytových dekorací, jsou speciálně připraveny stabilizované listy, nebo okvětní plátky.

 

A co cena těchto dekorací do bytu?

Ceny takto upravených rostlin, jsou vyšší, než u čerstvě řezaných a umělých květin. Oproti čerstvě řezaným květinám, mají ovšem delší životnost. Oproti umělým květinám ovšem mnoho výhod nemají, musí se s nimi zacházet opatrněji, volit stanoviště a také pozor na vlhkost.
V případě, že někoho obdarujete takovouto květinou, upozorněte ho, že se jedná o stabilizovanou dekoraci a vysvětlete mu jak s ní zacházet.

Napsat komentář