Dekorace - obaly květináčů

Květináč – ozdoba, dekorace a doplněk

Květináč – ozdoba, dekorace a doplněk

Autor: Guillaume Bijl
Autor: Guillaume Bijl

Dekorace musí splynout s interiérem

Květina je ozdobou sama o sobě, ovšem pokud chcete, aby vizuální dojem z vaší dekorace, byl dokonalý, musíte přirozenou krásu rostliny podtrhnout. Onou pomyslnou linkou, která zdůrazní celkový dojem a může jej posunout směrem k dokonalosti je nádoba, ve které je květina umístěna. V případě rostoucí rostliny je to květináč.

Materiál je základ

Samotný plastový, nebo keramický květináč moc dekorativně nepůsobí, to lze ovšem napravit. Ozdobné kryty dokáží zázraky. Na trhu je nepřeberné množství těchto dekorativních doplňků. Je opravdu z čeho vybírat, a to nejen z nepřeberného množství různých tvarů, ale také z různých materiálů. Největší nabídka je z keramiky a to jak glazované v různých barvách, tak čistě přírodní.

Pro ty, kteří nekoukají na korunu, jsou tu i další materiály, jako je dřevo, nerez, sklo a kámen, ať už přírodní, nebo umělý. Zde se může cena vyšplhat, Až na několik tisíc korun.

Exteriér, nebo interiér?

Při výběru květináče, je ovšem dobré mít na paměti, to kam celou dekoraci chceme umístit. Je potřeba vše sladit s již hotovým interiérem. V případě že chcete umístit dekoraci do exteriéru, je třeba vybírat z takových materiálů, kterým toto umístění nevadí. Pro období zimních měsíců, je ovšem potřeba, tyto dekorativní předměty zazimovat, nebo je uklidit.

Exteriérové provedení květináčů.
Exteriérové provedení květináčů.

Na velikosti záleží

Je potřeba myslet na to, jestli má květináč podtrhnout přirozenou krásu rostlin, které v něm přežívají, musí jim také poskytovat vhodné podmínky k životu. A zde je vhodné řešit otázku velikosti. Dá se říct, čím větší, tím lepší. Rostlina si může vytvořit větší kořenový bal, má větší zásobárnu živin a vody. Samozřejmě že se vám pak květina odmění většími přírůstky, bohatšími a většími květy. Tím plní mnohem lepší svůj dekorativní účel. Vždy platí, staré osvědčené, že při přesazování, je nevhodnější dát rostlině vždy větší nádobu.

Květináče ovšem nemusí plnit jen funkci pěstování rostlin. Vyberete-li si některý, ze široké nabídky těch vysokých, květina je osazena jen v horní části. Spodní část pak můžete využít jako úložný prostor, např. pro postřiky či hnojivo.

Vychytávky, aneb jak ušetřit starosti

Ovšem, nejvhodnějším typem květináče, jsou ty samozavlažující. Jejich dekorativní charakter, není jejich funkcí nijak narušen. Vychytávka spočívá v tom, že nádoba má dvojité dno, do něhož je dolívána voda, ta je nasávána kalouny o patro víš, kde je již hlína, ve které je zasazena rostlina.

Na závěr lze tedy dodat, pouze tolik. Kupujete-li květináč, je potřeba vzít v úvahu, nejenom jeho tvar a barvu, ale také typ, velikost a v neposlední řadě také materiál, ze kterého je vyroben. Aby dojem designu a dekorace byl dokonalý, musí vám prostě zapadnout do interiéru. A to není vždy úkol jednoduchý.

Napsat komentář